انتقادات بر طرح ناظرین کشاورزی در مناطق پسته خیز استان کرمان

انتقادات بر طرح  ناظرین کشاورزی در مناطق پسته خیز استان کرمان

نوشته: مهندس محمد جمالیزاده-کارشناس ارشد بیماری شناسی گیاهی

Email: jmlzdh_mhmmd@yahoo.com

هشدار: هر گونه استفاده از این مطالب باید با ذکر منبع یا اجازه رسمی نویسنده باشد

طرح ناظرین کشاورزی چند سالی است که در بسیاری از نقاط کشاورزی ایران به اجرا در آمده است. در مناطق پسته خیز استان کرمان هم این طرح چندسالی است که به مرحله اجرا در آمده است. بودجه این طرح از طریق حذف یارانه سموم کشاورزی توسط دولت تامین شده است. این طرح در اصل طرح مناسب و کارسازی می تواند باشد. در اصل اجرا و الزام طرح هیچ شکی و تردیدی نیست. این طرح می بایست از سالها قبل انجام می شد اما نه به شکل کنونی. بهر روی این طرح حتما مزایایی در پی خواهد داشت و حداقل از سم پاشی های بی رویه و دیمی تا حد زیادی جلوگیری خواهد کرد اما این طرح می توانست بسیار کارسازتر و چابکتر به مرحله اجرا در می آمد. افراد برنامه ریز دخیل در وزارت کشاورزی می توانند بسیار بهتر از الان از این طرح استفاده کنند. در این جستار نگاهی دارم به معایب این طرح که امیدوارم با برنامه ریزی بهتر و کار اساسی تر بتوانیم با کمک هم این طرح پربارتر انجام شود. اما معایب مهم این طرح از نظر بنده به صورت فشرده عبارتند از

-افراد غیر متخصص در راس طرح: بسیاری از افراد درجه اول مسول در این طرح از افرادی هستند که در دولتهای قبلی و زمان اهل بوق به استخدام وزارت کشاورزی در آمده اند. بسیاری سواد کشاورزی بالایی ندارند. مسلما فردی که سالهای سال در جهاد کشاورزی خورده و خوابیده لیاقت ریاست و کنترل نیروهای جوان و تازه نفس و بروز و باسواد فارغ التحصیل از دانشگاه را ندارد و بهیچ وجه نمی تواند پاسخگوی آنها باشد. بهر روی برد در سیستم فعلی وزارت جهاد کشاورزی با همین دسته افراد است یعنی نیروی های استخدام رسمی، قدیمی، کم سواد و همچنین متعهد نه متخصص و باسواد و علاقه مند.

-زن بودن بسیاری از کارشناسان ناظر کشاورزی: بسیاری از کارشناسان طرح ناظرین باغات پسته خانم هستند که مشکلات و دردسرهای خاص خود را دارد و خانمها به هر باغی و با هر شرایطی نمی توانند نظارت داشته باشند. البته نظر شخصی بنده این است که باید رشته های کشاورزی مختص آقایان باشند و خانمها به دلایل متعدد نمی توانند در رشته های کشاورزی موفق باشند دایر کردن رشته های کشاورزی و پذیرفتن دانشجوی زن در اینچنین رشته هایی اشتباهی بزرگ بوده است.

-عدم تجربه و آشنایی کافی با پسته و درختان پسته و شرایط باغات: متاسفانه بسیاری از کارشناسان طرح ناظر تا قبل از اجرای این طرح باغ پسته ندیده اند. مطالبی که در دانشگاه به دانشجویان کشاورزی و پسته کاری آموخته می شود کاربردی نیستند. بسیاری از نظرات برخی از کارشناسان ناظر مایه مضحکه کشاورزان قرار گرفته اند. کشاورزی برای من بیان می کرد که کارشناس ناظری را به باغ خود آورده و این کارشناس ریشه های علف هرز خارشتر (آدور) را بعنوان ریشه پسته بر می شمرده و بسیاری از داستانهای مضحک دیگر که ریشه در ناآشنایی و عدم تجربه کافی برخی ناظرین کشاورزی به باغات پسته و درختان پسته است.

- امیدواری برای استخدام: کارشناسان ناظر کشاورزی بسیاریشان به این امید در این طرح ها شرکت می کنند که روزی به استخدام این وزارتخانه در بیایند که این طرز تفکر از کارآیی این طرح خواهد کاست. این طرز فکر بخصوص در مورد خانمها بسیار مورد توجه است. بگذریم که بقول یکی از دوستان استخدام در دستگاههای دولتی ایران یعنی خسره الدنیا و خسره الاخره و من نمی دانم چرا بعضی با دیدن وضعیت اسفبار کارمندان دولت از همه نظر اصرار به استخدام در دستگاههای دولتی با هر شرایطی را دارند.

-عدم استقبال کشاورزان: بسیار باعث تاسف است که استقبالی از این طرح به آن صورتی که می بایست نشده و هر روز از طرف اداره جهاد کشاورزی باید با کشاورزان تماس گرفته شود و یا در روزنامه ها و جراید به باغداران یادآوری شود که بیایید کارشناسان ناظر را ببرید و از علم آنها استفاده کنید البته لابد بسیاریشان بیسواد هستند چون کارشناس متبحر هیچ وقت بیکار نیست حتی اگر در این طرح ها نباشد. باید سیستم به این صورت باشد که کشاورز دنبال کارشناس برود و با التماس و خواهش او را راضی به بازدید و نسخه پیچی بکند نه با منت و تمنا از کشاورز خواسته شود که بیا و از کارشناس استفاده کند

-عدم شناخت از کیفیت و انواع نهاده های کشاورزی: یک کارشناس ناظر خوب قبل از اینکه بخواهد نسخه ای برای کشاورزی بپیچد باید دقیقا از کیفیت سموم و کودها و کلا نهاده های کشاورزی موجود در مارکت آگاه باشد. هیچ چیز بدتر از آن نیست که یک کارشناس ناظر کارخانجات مختلف سموم و کودهای کشاورزی ایرانی و حتی خارجی را نشناسد. شما اگر بهترین کارشناس ناظر با بالاترین معدل و پیشینه علمی باشید اگر اجناس و مارکت را نشناسید هرگز موفق نخواهید شد. بنظر من قبل از هر چیز باید برای کارشناسان ناظر کشاورزی کلاسهایی از طرف نمایندگان کمپانی ها تولید کننده سموم و حتی کشاورزان و... برگزار شود و سپس اجازه نسخه پیچی برای کشاورز به انها داده شود. به امید فردایی بهتر برای صنعت پسته ایران.

  
نویسنده : محمد جمالیزاده تاج آبادی ; ساعت ۱۱:٠٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٢/۱٧
تگ ها :

دریافت کد وضعيت آب و هوا


  FEED