معایب کاربرد زغال سنگ در کشاورزی و باغات پسته

معایب کاربرد زغال سنگ در کشاورزی و باغات پسته

نوشته: مهندس محمد جمالیزاده-کارشناس ارشد بیماری شناسی گیاهی

Email: jmlzdh_mhmmd@yahoo.com

هشدار: هر گونه استفاده از این مطالب باید با ذکر منبع یا اجازه رسمی نویسنده باشد

پیرو مطلبی با عنوان "افزدون زغال سنگ به باغات پسته سود یا زیان" بقلم بنده که چندی پیش در این وبلاگ منتشر شد دوست گرامی جناب مهندس نیرومنش مدیرعامل یکی از کارخانجات تولید کننده کودهای کشاورزی در استان اصفهان طی ایمیلی از بنده خواست تا مضرات بیشتر این کار ناصحیح یعنی افزودن زغال سنگ به مزارع و باغات را بیان کنم. این موضوع یعنی افزودن زغال سنگ متاسفانه علاوه بر نقاط پسته خیز در سایر استانها و روی محصولات زراعی و باغی دیگری بغیر از پسته هم شیوع یافته و تن تن زغال سنگ از طرف این کجفهمان کشاورزنما به محیط خاک افزوده می شود و سال به سال موجب نابودی بیشتر محیط خاک و محل استقرار ریشه گیاهان می شود. در اینکه زغال سنگ خود منشا بسیاری از کودهای کشاورزی بویژه کودهای حاوی مواد هیومیکی است شکی نیست ولی این توجیه موجب نمی شود که زغال سنگ خام را با تناژ بالا به خاک اضافه کرد. بسیار عجیب و دور از ذهن است که کشاورزان میهن عزیزمان ایران بجای استفاده از کودهای استاندارد و بی ضرر بویژه استفاده از روش محلوپاشی کودهای معتبر در باغات و مزارع روی به این روش آورده اند. از کشاورزان و کارشناسان دلسوز استدعا دارم که آگاه سازی کنند و خطرات زغال سنگ را به کشاورزان تذکر بدهند. و اما مضرات مهم زغال سنگ به اجمال:

-اثرات فاجعه بار زیست محیطی منجمله تولید بارانهای اسیدی، تولید گازهای گلخانه ای و آلودگی شدید رایزوسفر و اتمسفر و فیلوپلان گیاهان

-آلوده شدن مغز پسته و میوه بسیاری از محصولات دیگر به عناصر سنگین مانند کادمیوم و اورانیوم و سرب و ...

-افزایش شدید قلیایت خاک نتیجه اضافه کردن زغال سنگ به خاک، در مناطق پسته خیز ما بصورت معمول از اسیدیته بسیار بالای آب و خاک بدون اضافه شدن زغال سنگ رنج می بریم وای بحال آنروزی که بخواهیم زغال سنگ رو هم به خاک باغات اضافه کنیم یعنی قوز بالای قوز

-بهم خوردن تعادل عناصر درخاک، زغال سنگ دارای درصد فوق العاده ای از پتاسیم و کلسیم است که بشدت موجبات ناهمگونی یا عدم بالانس جذبی سایر عناصر در محیط رایزوسفر ریشه را فرآهم می آورد. باید همیشه به این نکته توجه داشت که در محیط خاک عناصر باید در بالانس مناسبی باشند تا ماکزیمم جذب اتفاق بیفتد. اضافه کردن بیش از حد یک عنصر بویژه کودهای تک عنصری (مثلا سولفات آهن یا روی یا کودهای تک عنصری دیگر) در دراز مدت نتنها کارساز نیست بلکه موجبات عدم جذب موثر سایر عناصر را فرآهم می آورد. از نظر من بهترین کودها کودهایی هستند که همه عناصر را به مقدار مشخصی در خود داشته باشند این مطلب بویژه در مورد کودهای میکروالمنت بسیار اهمیت دارد.

-زغال سنگ خام بر خلاف تصور عموم نتنها باعث شیرین شدن خاک نمی شود بلکه موجب شوری بیش از پیش خاک و محیط رایزوسفر خواهد شد. چون کلسیم موجود در زغال سنگ مانند آهک تولید هیدروکسید کلسیم در خاک می کند بطبع ان اسیدیته بالا می رود و محیط خاک عاری از کلسیم و سرشار از عنصر سدیم که بشدت مضر است می شود عنصر سدیم در رقابت برای جذب توسط ریشه به پیروزی می رسد و علایم مسمومیت به سدیم بروز پیدا می کند.

- اگر چه زغال سنگ دارای درصد بالایی از کربن آلی است اما بشدت موجب بر هم زدن تعادل کربن به ازت یا نیتروژن می شود. همانطور که می دانیم متاسفانه به دلایل متعدد نسبت کربن آلی در خاکهای مناطق پسته خیز در حد بسیار کم و ناچیزی است اما باید توجه داشت اضافه کربن آلی زمانی سودمند و کارساز خواهد بود که باکتریهای تجزیه کننده مواد آلی هم به خاک اضافه شوند یا در خاک وجود داشته باشند یا عمل کنند. کربن آلی موجود در زغال سنگ چون هیچ گونه باکتری تجزیه کننده در خاک ساپورتش نمی کند بلاشک بلا استفاده خواهد ماند.

  
نویسنده : محمد جمالیزاده تاج آبادی ; ساعت ٦:٠٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٢/٢۳
تگ ها :

دریافت کد وضعيت آب و هوا


  FEED