نکاتی مهم در مورد کودهای پلت مرغی و مصرف آنها در باغات پسته

نکاتی مهم در مورد کودهای پلت مرغی و مصرف آنها در باغات پسته

نوشته: مهندس محمد جمالیزاده-کارشناس ارشد بیماری شناسی گیاهی-عضو انجمن پسته ایران

Email: mojamalizadeh@yahoo.com

هشدار: هر گونه استفاده از این مطالب باید با ذکر منبع یا اجازه رسمی نویسنده باشد

قبل از هر چیز باید یاد آور شد در این وبلاگ مطالب مفصل تری قبلا در مورد کودهای پلت مرغی و برخی از نکات مهم و ضروری درباره آنها به اختصار اشاره شده است و خوانندگان می توانند به آنها مراجعه داشته باشند. اما بصورت مختصر نکات زیر باید حتما مد نظر کارشناسان و بویژه باغدارن باشد

1- متاسفانه بسیاری از کودهای پلت مرغی موجود در بازار تقلبی و کاملا بی کیفیت و کم کیفیت هستند. شکل و ظاهر و بسته بندی یک کود اصلا ملاک کیفیت مناسب یک کود پلت مرغی نیست. بازار آشفته ای در مورد کودهای پلت مرغی ایجاد شده است و هر کارشناسی یک نوع مخصوص کود پلت مرغی را معرفی و تبلیغ می کند. گاهی تشخیص تقلبی بودن یا اصل بودن یک کود پلت مرغی اینقدر سخت است که ممکن است بسیاری از کشاورزان و کارشناسان را به اشتباه بیندازد.

2-در بسیاری از موراد کودهای پلت تولید داخل بسیار با کیفیت تر از کودهای پلت خارجی هستند. بنابراین صرف خارجی بودن یک کود پلت خارجی نشانه با کیفیت بودن آن نیست. با وضعیت تحریم ایران و اوضاع ارز، واردات یک کود پلت بخصوص از کشورهای اروپایی مانند هلند و فرانسه و ....بسیار سخت شده و برای بسیاری از تاجران واردات ایندسته از کودها از طریق واسطه های مختلف انجام می شود که قیمتهای گزافی را به مصرف کننده تحمیل می کنند و این در حالی است که نتایج کاربرد بسیاری از این کودهای پلت خارجی از نظر اثری که روی درخت می گذارند برتری خاصی نسبت به کودهای ایرانی با کیفیت هم رده خود ندارند.

3-بهتر این است که کشاورزان ایندسته از کودها و کلا نهاده های دیگر مانند سموم و ...را افراد کارشناس و دلسوز تهیه کنند. مسلما افرادی که تخصصی در زمینه کود ندارند و فقط بفکر کاسبی هستند نمی توانند کود با کیفیت پلت را به کشاورز معرفی کنند. در مورد بسیاری از کودهای پلت شده مرغی با کیفیت سود چندانی برای فروشنده متصور نیست و این در حالی است که در مورد کودهای پلت مرغی بی کیفیت و بنجل سود زیادی را نصیب فروشندگان خود می کند. کشاورزان باید کاملا تمایز بدهند فروشنده ای که خود کارشناس کشاورزی و تحصیل کرده کشاورزی است را با افراد معلوم الحالی که صرف دلالی و درآمد آنها را وارد صحنه خرید و فروش اجناس و نهاده های کشاورزی کرده است.

4-میزان مصرف ایندسته از کودها (کودهای پلت مرغی) در نتیجه گیری مناسب در درختان پسته بسیار اهیمت دارد. بسیاری از کشاورزان فرق کودهای آلی با شیمیایی را نمی دانند و فکر می کنند که کودهای پلت مرغی از نظر مقدار مصرف به ازای هر قصب یا هکتار یا درخت مشابه کودهای شیمیایی مثلا اوره است که این کاملا اشتباه است کودهای پلت مرغی جزو کودهای آلی طبقه بندی می شوند. مقدار مصرف کودهای آلی ممکن است به چندین برابر مقدار مصرف کودهای شیمیایی برسد. بنابراین کودهای پلت مرغی در بهترین کیفیت موجود در بازار باید حداقل 1000 تا 1200 کیلوگرم در هکتار (400 قصب) استفاده شوند. کمتر از این مقدار تاثیر چندانی روی درختان پسته ندارند. بسیاری از سودجویان و دلالان اطلاعات غلط به کشاورزان می دهند و مقدار مصرف ایندسته از کودهای را مانند کودهای شیمیایی به کشاورزان توصیه می کنند که کاملا اشتباه و بدور از واقعیت است.

5- مقدار عناصر یا درصد عناصر موجود در کودهای پلت مرغی در بیش از 90 درصد کودهای پلت حول و حوش 5-5-5 درصد است یعنی تقریبا مقدار نیتروژن، فسفر و پتاسیم موجود در ایندسته از کودها بیشتر از 5 درصد نیست. بنابراین نتیجه می گیریم که دقیقا ایندسته از کودها از جمع آوری فضولات مرغی از مرغداریها صنعتی و سنتی جمع آوری شده و در داخل گونی قرار می گیرند. بعبارت واضحتر آنالیز کود مرغی جمع آوری شده از کف قفس ها و مرغداریها با آنالیز کودهای پلت شده مرغی در آمده از کارخانجات تفاوت چندانی با هم ندارند. افرادی که ادعا می کنند که در داخل ایندسته از کودها عناصر مارکرو و میکرو اضافه شده و گاها عناصر میکرو را چندین درصد اعلام می کنند مطلب صحیحی نیست. اگر چه ممکن است در مورد برخی از کودهای با کیفیت پلت شده مرغی درصدهای پایینی از عناصر ماکرو و میکرو و همچنین موادی مانند اسیدهای هیومیک اضافه شده باشد. اما این مطلب که ایندسته از کودها دارای درصدهای بالایی از عناصر باشند صحیح نیست!

6- زمان مصرف ایندسته از کودها  در کارآیی و عملکرد آنها بسیار مهم است. بهتر آن است که ایندسته از کودها را در آخرین نوبت آبیاری قبل از عید نوروز استفاده شوند. این کودها در واقع کودهایی یکبار مصرف هستند و حداکثر بعد از 2 نوبت آبیاری چیزی از این کودها در زمین باقی نمی ماند. آبیاری اول که روی این کودها انجام می شود بیش از 50 درصد این کودها حل شده و در اختیار ریشه قرار می گیرند. نتیجه آنکه مصرف این کودها از نظر بازه زمانی هر چه که به عید یا سال نو نزدیکتر باشد بهتر است.

7-نحوه مصرف صحیح ایندسته از کودها بدین صورت است که در سایه انداز درختان توسط دست یا تراکتور شیارهایی به عمق 10 تا 15 سانتی متر احداث شود و کود داخل این شیارها قرار گرفته و روی کود توسط خاک پوشانده شود. قرار دادن این کودها در عمق بیشتر از 20 سانتی متر چندان سودی ندارد. بسیاری از کشاورزان بعد از مصرف ایندسته از کودها بلافاصله آنها را تیلر یا گاو آهن می کنند که اینکار اشتباه است و باید حتما 2 نوبت آبیاری روی کودها در شیارها انجام شود و کل کود حل شود و بعدا شخم یا تیلر یا گاوآهن صورت پذیرد.

8-انتظار معجزه گری از ایندسته از کودها انتظار بیجا و احمقانه ای است. اگر کشاورزی فکر می کند که درخت مریضش با دادن این کودها در همان سال درمان می شود اشتباه می کند. توجه به شایعات در مورد این کودها کار صحیحی نیست و نمی توان از ایندسته از کودها توقعات بیش از حد داشته باشیم. ایندسته کودها مزایای زیادی دارند و می توان نیاز اولیه درختان پسته در هنگام استارت خود در بهار را بخوبی تامین کنند فقط در همین حد نه بیشتر. سرخشکیدگیها، زردیها و بسیاری از مسایل دیگر برای برطرف شدن باید گام به گام پیش برویم و از فرمولهای مناسب برای بهبود درختان بهره جوییم. مسلما درختان مریض و مشکل دار بدون دستورالعمل های کارشناسان و متخصصان زبده قابل درمان نیستند.


 

 
  
نویسنده : محمد جمالیزاده تاج آبادی ; ساعت ۱:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۱٠/٢٧
تگ ها :

دریافت کد وضعيت آب و هوا


  FEED