برخی از اشتباهات رایج کشاورزان در فصل بهار

برخی از اشتباهات رایج کشاورزان در فصل بهار

نوشته: مهندس محمد جمالیزاده-کارشناس ارشد بیماری شناسی گیاهی-عضو انجمن پسته ایران

Email: mojamalizadeh@yahoo.com

هشدار: هر گونه استفاده از این مطالب باید با ذکر منبع یا اجازه رسمی نویسنده باشد

-عدم تغذیه مناسب در بهار: بهار یک بازه مهم در افزایش عملکرد در باغات پسته بحساب می آید-تغذیه مناسب در هنگام شروع رشد درختان اگر درختان از نظر بخصوص عناصر ماکرو در مضیقه باشند رشد خوبی در طول فصل نخواهند داشت. استفاده از روش محلولپاشی بهاره در باغات پسته یک نکته بسیار بسیار مهم است که در بیش از 80 درصد باغات پسته متاسفانه رعایت نمی شود. استفاده از فرمولهای استاندارد محلولپاشی بهاره می تواند عملکرد را بصورت شگفت آوری بالا ببرد. علاوه  بر روش محلولپاشی تغذیه مناسب بخصوص عناصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم بصورت کاربرد در خاک بسیار مهم است. برخی از کشاورزان به بهانه زود آمدن درختان و خطر سرمازدگی روش محلولپاشی و همچنین کاربرد کودها در خاک را توصیه نمی کنند که اصلا توجیهی ندارد که بخواهیم درخت را از نظر غذایی در مضیقه قرار بدهیم تا از خطر سرمازدگی بکاهیم!

-سرمازدگی بهاره: متاسفانه سرمازدگی در باغات پسته خطری مهلک و بسیار ناگوار تلقی می شود. برخلاف بسیاری از شایعات اگر جبهه گسترده ای از هوای سرد در اوایل بهار به باغات پسته برسد تقریبا  درختان پسته 100 درصد آسیب پذیر خواهند بود. برخی از موادی که در محلولپاشی بهاره استفاده می شوند تا حد جزیی مقاومت درختان را  نسبت به سرمادگی بالا ببرند اما متاسفانه نمی توانند حتی تا 30 درصد هم دربرابر سرما عملکرد داشته باشند. همانطور که اشاره شد آبیاری و کوددهی در اوایل فصل بهار برای رشد اپتیمم درختان بسیار مفید هستند و بهانه خطر سرمازدگی نمی توان ابیاری یا کوددهی را تعطیل کرد. نمی دانم این اراجیف را کی بخورد کشاورزان نادان می دهد!!

-عدم آبیاری در بهار بخصوص هنگام گلدهی: در بهار و بخصوص در هنگام گلدهی و توسعه گل در پسته درختان شدیدا به آبیاری نیاز دارند. برخی از افراد نادان فکر می کنند که نباید درختان را در هنگام گلدهی آب داد و این درصورتی است که آبیاری در دوره گلدهی بسیار مفید است. شایع شده که آبیاری  در دوره گل موجب ریزش گلها در درختان پسته می شود که فکری کاملا مردود است. البته این بدان معنی نیست که حتما باید درختان در دوره گلدهی بصورت اضافه بر برنامه آبیاری شوند. منظور است که بهمان روالی که آبیاری انجام می شده (1 ماه یا 2 ماه) آبیاری انجام شود. اگر به دور آبیاری به زمان گلدهی خورد که بهتر اما اگر نخورد زیاد ضرورتی ندارد که بخواهیم اضافه بر سازمان آبیاری در دوره گل را انجام بدهیم.

-استفاده بیش از حد از کودهای ازته: استفاده بیش از حد از کودهای ازته در فصل بهار بلاشک موجب عوارض د ر درختان در طول فصل رشد می شود. یکی از عوارض می تواند ریزش گلها در اوایل فصل بهار باشد. اگر باغی بمقدار کافی از کودهای دامی یا کودهای غنی با کیفیت تغذیه شده باشد بهتر است در اوایل بهار از کودهای نیتروژنه مانند اوره و سولفات آمونیوم استفاده نشود. اگر باغی در طول فصل زمستان تغذیه در آن صورت نگرفته باشد حتما باید در اوایل بهار از کودهای نیتروژنه استفاده شود. یکی دیگر از عیوب مصرف بیش از حد کودهای ازته در فصل بهار می تواند بهم خوردن رشد رویشی و زایشی در درختان پسته باشد.

-عدم سم پاشی بهاره: بسیاری از افراد سم پاشی بهاره را در باغات پسته نادیده می انگارند که اصلا کار صحیحی نیست. سم پاشی بهاره در باغات پسته حتی از سم پاشی تابستانه واجب تر است چون تعداد آفاتی که در بهار روی درختان خسارت ایجاد می کنند ممکن است در آن واحد به چندین نوع آفت برسند از جمله سرخرطومی، شپشک، پروانه چوبخوار و ...نوع سمی که باید در بهار بمصرف برسد بر اساس نوع آفت مشخص می شود اما بهتر است از سمومی استفاده شود که قیمت مناسب، کارآیی مناسب و اثرات کم پارازیت کشی رعایت شود.

-شخم عمیق در بهار: بسیاری از کشاورزان باغات را  در بهار بصورت عمیق شخم می زنند که کار صحیحی نیست. چون در اوایل فصل بهار ریشه های مویین شروع به رشد می کنند و شخم عمیق موجب آسیب به ریشه هایی می شود که بسیار ظریف هستند و همچنین ریشه هایی که در حال بیدار شدن هستند. شخم عمیق بهتر است در فصل خواب درختان انجام شود. بر عکس شخم سنگین تیلر کردن یا شخم سبک یا زیرو رو کردن خاک بصورت سطحی در بهار بسیار مفید است و از طرفی موجب کاهش جمعیت علفهای هرز می شود.

-استفاده از کودهای دامی: یکی از اشتباهات کشاورزان استفاده زیاد از کودهای دامی در اوایل فصل بهار است. مخصوصا اگر کودهای دامی بصورت چالکود در اختیار درختان گذاشته شوند. در بهار ریشه های درختان شروع به رشد می کنند و اگر بمقدار زیاد از کودهای دامی بصورت چالکود در کنار ریشه های طریف تازه روییده بمصرف برسند بلاشگ موجب سوختن ریشه ها خواهد شد. اگر بهردلیلی مجبور به استفاده از کودهای دامی در فصل رشد درختان در بهار و تابستان هستیم بهتر است بصورت کاربرد سطحی استفاده شود.

-استفاده از گچ خام: استفاده از گچ خام در تابستان و بهار بدلیل خطراتی که دارد قابل توصیه نیست. برخی از کارشناسان توصیه به استفاده از گچ خام در تابستان می کنند که ریسک بالایی از نظر سوختن ریشه ها دارد. بهترین زمان استفاده از گچ خام در زمستان و هنگام خواب درختان است. البته اگر گچ بعنوان تغذیه گوگرد و کلسیم بمقدار کم مورد مصرف قرار بگیرد استفاده از آن در تابستان مساله خاصی برای درختان ایجاد نخواهد کرد.

-استفاده از اکسی کلرو مس و روغن های ولک: در مورد استفاده از این دو ماده متاسفانه رایج در باغات پسته ایران مطالبی قبلا در این وبلاگ وجود دارد که خوانندگان می توانند از آنها آگاهی یابند اما از نظر بنده این دو ماده مصرفشان نتنها سودی ندارد بلکه در مواردی موجب ضرر و زیان است. بگذریم برخی از به اصطلاح محققینی که هنوز شرکت های سازنده سموم را نمی شناسند مثل نقل و نبات برای کشاورزان و بهمراه هر سمی روغن های ولک را تجویز می کنند.


 

 
  
نویسنده : محمد جمالیزاده تاج آبادی ; ساعت ٢:٠٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۱/٩
تگ ها :

دریافت کد وضعيت آب و هوا


  FEED