نگاهی به "سمینار دوره آموزشی جامع پسته" برگزار شده توسط انجمن پسته ایر

نگاهی به "سمینار دوره آموزشی جامع پسته" برگزار شده توسط انجمن پسته ایران -آذرماه 1392-شیراز

محمد جمالیزاده-کارشناس ارشد بیماری شناسی گیاهی-عضو انجمن پسته ایران

Email: mojamalizadeh@yahoo.com

هشدار: هر گونه استفاده از این مطالب باید با ذکر منبع یا اجازه رسمی نویسنده باشد

اولین دوره آموزشی جامع پسته از 11 تا 15 آذرماه سال 92 در یکی از هتل های شهر شیراز برگزار شد. این سمینار با حمایت یکی از شرکت های تولید کننده کودهای نانو در ایران برگذار شد. راجع این سمینار و حواشی آن نکات زیر از دید من قابل توجه بود.

-تکرار مکررات: بسیاری از مطالب مطرح شده توسط سخنرانان اگر چه مطالب بسیار خوب و مفیدی بودند اما بیش از 90 درصد مطالب ارایه شده در سخنرانی ها بنوعی تکراری بودند و اگر کمی کنجکاو بخرج می دادید متوجه می شدید که شاید در مورد 10 درصد مطالب تازگی بچشم می خورد. همیشه نکات اصلی را بسیاری از کشاورزان و کارشناسان می دانند و نیازی نیست که بخواهد هی تکرار و تکرار شود در سمینارهای مختلف! بهتر آن است که حرفی نو و تازه و کاربردی ارایه شود تا مطالب کلیشه ای و تکراری و خسته کننده!

-طولانی بودن سخنرانی ها: در مورد یک سمینار استاندارد تعداد اسلایدها در پاورپوینت نهایتا تا 25 عدد باید باشد و وقتی که باید توسط سخنران برای حاضرین برای توضیحات اسلایدها ایراد شود نهایتا نیم ساعت وقت باید باشد. برخی از سخنرانی ها شاید تا 200 اسلاید در هر پاورپوینت وجود داشت و حتی بیشتر که این حالتی بسیار کسل کننده به مستمعین می داد هر چند که مطالب خوب بودند. بهتر آن است در سخنرانیهای بعدی به هر سخنران توصیه شود که ماکزیمم 20 اسلاید  درست کند و برای هر اسلاید 1 و نیم دقیقه وقت داده شود. نه از صبح تا شب یک سخنران هی اسلایدها را نشان دهد و هر چه که از روز اول وارد شدن به دانشگاه آموخته تا روز سمینار پاورپوینت کند و به مستمعین ارایه دهد!! یا کل تحقیقاتی که در فلان موسسه تحقیقاتی یا دانشگاه داشته از سیر تا پیاز تعریف کند. البته رعایت این نکته از سوی برخی از سخنرانان رعایت شده بود که بسیار مناسب بود!! یعنی برخی از سخنرانان کل مطلب را در نیم ساعت ارایه داند که بسیار آموزنده تر بنظر می رسید!!

-نبود یک کتابچه آموزنده و دایمی: هزینه زیادی برای فرآهم سازی کتابچه ای شده بود که بدست حاضرین داده شده بود و وقتی که این کتاب را باز می کردیم فقط پاورپوینت های سخنرانی ها در آن وجود داشت و این چیز جالبی نیست. بهتر آن بود که ریز سخنرانیها بجای نمایش اسلایدها در آن وجود می داشت تا بعنوان یک کتابچه آموزشی کاربردی در زمینه های مختلف از جمله باغبانی، گیاهپزشکی، آبیاری و ... در اختیار حاضرین قرار می گرفت! بهتر آن بود کتابچه ای با جزییات و با ویرایش اساتید چاپ می شد و این کتاب در اختیار کشاورزان و حاضرین قرار می گرفت!! یک کتابچه دایمی و آموزنده برای همه شرکت کنندگان!!

-نبود بحث بین سخنرانان و حاضرین در سمینار: یکی از مواردی که بسیار مهم است این است که باید ارتباطی متقابل از طریق روش سوال و جواب بین مستمعین و سخنران وجود داشته باشد. زمانی که سخنران 250 اسلاید برای مستمعین ارایه می کند نه حوصله ای برای مستمعین می ماند و نه وقتی برای پرسش و پاسخ بین حاضرین و سخنران. بهترین سمینارها و سخنرانیها مخصوصا در مورد سمینارها آموزشی پرسش و پاسخ است که متاسفانه در مورد بسیاری از سخنرانیها اعمال نشد!! سمیناری که وقت کافی برای پرسش و پاسخ وجود نداشته باشد نمی تواند نتیجه بخش باشد!

-ارتباط بین کارشناسان و کشاورزان و تبادل نظرات  در موراد مختلف مربوط به پسته: یکی از مزایایی بسیار مهم این گونه از سمینارهاست. کشاورزانی که در امر کشت و تولید پسته پیشرو هستند می توانند نقش بسیار مهمی در پیشرفت افرادی داشته باشند که به تازگی به امر تولید پسته روی آورده اند. بخصوص در مورد استان فارس که تقریبا استانی نوپا در تولید پسته محسوب می شود. استفاده از تجربیات دیگران چه در موارد مختلف برای کارشناسان و تولید کننده گان می تواند بسیار مفید باشد!

- بنظر می رسد تمام تلاش ها و زحمات بخش پسته ایران بر عهده محدودی از افراد و سازمانهاست و دیگر مسولان هیچ نقشی در بهبود کار ندارند. مهمترین سازمانی که در حال حاضر برای باغداران و افراد دخیل در امر پسته واقعا تلاش می کند انجمن پسته ایران است. بخش تحقیقات مربوط به پسته هم مرهون تلاشهای چند نفر واقعا دلسوز و تلاشگر است که نامشان بر همگان معلوم است و نیازی به معرفی ندارند!! شاید اگر این افراد هم نمی بودند پسته ایران بسیار پایین تر از حد بود که امروز است اما خوب باید دقت کرد و دلسوزان را شناخت و از آنها قدردانی کرد!! در این سمینار خبری از سازمان جهاد کشاورزی استان فارس نبود و یا حداقل من چیزی ندیدم. شاید هزران هزار باغ پسته ای که در این استان وجود دارند اهمیت چندانی برای مسولان این سازمان ندارند!!

-بنده در این سمینار "مدیریت مبارزه با علفهای هرز" را ارایه دادم که بنظر خود من ارایه ای تقریبا ضعیف بود. به دلایل مختلف برای آماده کردن مطالب وقت چندانی در اختیار من نبود و من بناچار نتوانستم آنطور که مد نظرم بود مطالب را ارایه دهم. شاید محدودیت وقت مهمترین فاکتور ضعیف ارایه شدن این سخنرانی از طرف من بود. بسیاری از سخنرانان از هفته ها قبل یا چند ده روز قبل تر اطلاع داشتند که چه مطالبی را باید ارایه بدهند و وقت بسیار کافی برای کار روی سخنرانی خود داشتند اما با کمتر از 48 ساعت وقت آماده سازی پاورپوینت نمی شد بهتر از این مطالب را ارایه داد!! اگر چه شاید در نوشته جات انجمن پسته ایران بیشترین مقالات در مورد مبارزه با علفهای هرز مربوط به بنده هستند اما این سخنرانی آن چیزی نبود که من می خواستم.  در واقع علفهای هرز بخش بسیار مهمی از مشکلات امروزه باغات پسته در ایران هستند و تحقیقات در زمینه علفهای هرز بسیار ناچیز است!!

-از آقایان دکتر حکم آبادی و آقای مهندس فیضی بخاطر زحماتی که در مورد این سمینار کشیده اند تشکر می کنم و از سایر بزرگوارانی که حضور در کنار آنها مایه افتخار بنده بود از جمله آقایان مهندس نظری و مهندس حیدری گرامی. و سایر دوستان و بزرگواران که به بنده حقیر اظهار لطف کردند!!  به امید فردایی بهتر برای صنعت پسته ایران!

  
نویسنده : محمد جمالیزاده تاج آبادی ; ساعت ۱٠:۳٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/٩/۱٥
تگ ها :

دریافت کد وضعيت آب و هوا


  FEED