نکاتی که در مورد خریدن کودهای پلت مرغی باید مد نظر باشند؟

نکاتی که در مورد خریدن کودهای پلت مرغی باید مد نظر باشند؟

نوشته: محمد جمالیزاده-کارشناسی ارشد بیماری شناسی گیاهی

عضو انجمن پسته ایران

Email: mojamalizadeh@yahoo.com

هشدار: هر گونه استفاده از این مطالب باید با ذکر منبع یا اجازه رسمی نویسنده باشد

در مناطق پسته خیز استان کرمان تبلیغات فراوانی راجع فروش کودهای غنی شده مرغی و آلی می شود و بازار داغی را برای فروشندگان بهمراه داشته است. خوشبختانه از طریق آگاه رسانی های مختلف کشاورزان و باغداران تقریبا آشنایی نسبی با برندهای معتبر بازار پیدا کرده اند و این جای خوشحالی دارد. بنظر می رسد در بازار رقابت برای فروش کودهای پلت شده مرغی هر سال بر کیفیت کودها افزوده می شود. بازار فروش کودهای آلی غنی شده بدلیل تبلیفات نسبتا گسترده رونق خوبی در این فصل از سال (برج 11 و 12) پیدا کرده است. علاوه بر برندهای شناخته شده و پدر و مادر دار هستند برندهایی که از هیچ گونه کیفیتی برخوردار نیستند و فقط هدف صرفا فروش تناژ بالای محصول تولیدی در بازار است. باید دقت کرد و نکاتی را در مورد خریدن کودهای آلی غنی شده وجود دارند را مد نظر داشت. قبلا مطالب مفصلی در مورد نحوه استفاده، زمان استفاده و سایر جزییات توسط بنده در وبلاگ قرار داده شده که خوانندگان می تواند به آنها مراجعه کنند! ممکن است برخی از مطالب در نوشته های قبلی وجود داشته باشد که در این مجال سعی شده بیشتر روی آنها بحث شود

1-عدم تکنولوژی پیچیده در مورد تولید کودهای آلی غنی شده: تولید ایندسته از کودهای برای تولید کنندگان دارای پیچیدگی هایی که در مورد کودهای شیمیایی یا کودهای محلولپاشی وجود دارد نیست. کافی است کودهای مرغی یا گاوی یا کمپوستها و...را از محل های مورد نظر جمع آوری کرد و با میکسر مخلوط کرد و احتمالا با کودهای شیمیایی معمولی و ارزان قیمت موجود در بازار گرانول یا پلت کرد و در کیسه قرار داد. از این حرف می فهمیم ممکن است در مورد برخی از ادعاها در مورد کودهای خارجی که از خارج می آیند (هلندی و....) کمی تردید کرد! بسیاری از کودهای بگفته فروشندگان خارجی هستند که در مورد بیش از 95 درصد کودهای موجود در بازار این چنین چیزی هیچ گونه صحتی ندارد. یک راه تشخیص مهم اینکه کود مرغی خارجی باشد یا ایرانی بوی مخصوصی است که معمولا کودهای پلت خارجی دارند. معمولا کارخانجات معتبر کودهای پلت بخصوص اروپایی در هنگام بسته بندی محصول خود از یک ماده خاص بوگیر استفاده می کنند و معمولا کودهای خارجی اصیل بوی چندانی مانند بوی کود مرغ نمی دهند! و دارای بوی مخصوص به خود هستند! البته این یک قانون کلی نیست اما در بسیاری از موارد صحت دارد. یک نکته جالب دیگر در مورد کودهای غنی شده خارجی این است که معمولا درصد رطوبت در ایندسته از کودهای بسیار پایین است و ظاهر کود کاملا خشک بنظر می رسد. اگر احیانا درصد رطوبت کود بالا بود این نشانه ایست بر عدم خارجی بود. البته باید توجه داشت که ممکن است کودهای کهنه ایرانی نیز خشک باشند و این یک قانون کلی نیست! معمولا اگر مشاهده کردید که دانه های زرد رنگ در داخل کود وجود دارند شک نکنید که این کود ایرانی است چون این ماده زرد رنگ گوگرد ضایعاتی است که استفاده فراوانی برای افزایش حجم کودهای ایرانی پیدا کرده است!! بهر روی می توان با دقت به بسته بندی و ظاهر کود تا حد زیادی تشخیص داد که این کود وطنی است یا اجنبی!!

2-خارجی بودن یا داخلی بودن تاثیر چندانی در کیفیت کودها غنی شده ندارند! در بهترین کیفیت کودهای غنی شده مرغی در بازار آنالیز کود از نظر عناصر ماکرو 4-4-4 است. یعنی از هر کدام از عناصر ماکرو نیتروژن، فسفر و پتاسیم 4 درصد!! کودهای خارجی و داخلی با کیفیت تقریبا هیچ گونه باجی به هم نمی دهند و تقریبا جوابشان مشابه بهم است. اینکه بسیاری از افراد دنبال کود پلت خارجی می گردند تصور درستی نیست. چون کود مرغ ایرانی و کود مرغ خارجی هیچ فرقی با هم ندارند مگر اینکه واقعا موادی در کودهای خارجی وجود داشته باشند که مصرف آنها موجب برتری شود (اسیدهای هیومیک، پتاسیم، عناصر میکرو و...) که در واقع اینچنین کودهایی بسیار انگشت شمارند و در سطح وسیع برای فروش در بازار ایران وجود ندارند!!

3-تحت لیسانس درست کردن کود غنی شده به جک می ماند!! تولید کودهای مرغی کار بسیار ساده ای است و نیازی به هیچ تکنولوژی پیچیده ای ندارد که بخواهد نیاز به لایسنس از یک کشور خارجی داشته باشد! بهر روی اینکه گفته می شود فلان کود تحت لیسانس فلان شرکت خارجی است بیشتر برای عوامفریبی است چون کود مرغ دیگر لایسنسی نمی خواهد!!

4-آیا کودهای موجود  در بازار واقعا غنی شده هستند!! واژه غنی شده واژه ای است دقیق و باید در مورد آن دقت کرد. تقریبا بصورت کاملا قطعی می توان گفت بیش از 90 درصد کودهای مرغی و آلی پلت شده در مارکت کشاورزی ایران کود مرغی خالص هستند و هیچ ماده افزوننده ای به آنها اضافه نشده است. اضافه کردن هر گونه عنصر یا مواد مفید دیگر مانند اسیدهای هیومیک و ...دارای بار مالی زیادی برای تولید کننده است و بنابراین مثلا اگر بخواهد کود مرغی پلت شده ای با حدود 10 درصد پتاسیم با کیفیت در ترکیب آن باشد ممکن است قیمت آن حتی به دو برابر برسد. بهر روی افزودن مواد و عناصر برای غنی شدن کودهای پلت مرغی حرفی است که بیشتر به جک می ماند تا واقعیت و این یکی از شگردهای فروشندگان برای فروش جنس خودشان است! هستند کودهایی در بازار که واقعا غنی شده هستند اما بسیار نادرند و اگر تبلیغاتی در این زمینه صورت می گیرد هیج محلی از اعراب ندارد! برخی مواقع ادعا می شود که درصد های عناصر روی کیسه کود پلت شده درج می شود و درصد ها هم صحیح هستند اما باید دقت کرد که بسیاری از این درصد ها در خود کود مرغ بدون هیج گونه افزودنی وجود دارند و این کار یعنی ادعای غنی شده بود کلاهبرداری است چون اگر فرضا خود کود مرغ یا خاک معمولی را هم آزمایشگاه بدهیم این مقدار آهن، روی و....در آنها وجود دارد!

5-همیشه منشا کودهای پلت شده کود مرغ نیست! بازار استفاده از کودهای پلت شده بدلیل تبلیغات وسیع داغ شده و کلاهبرداران برای پر کردن جیب های خود آماده شده اند و نقشه ها ریخته اند! باید دقت کرد در واقع کودهای پلت شده در بسیاری از موارد اصلا کود مرغی نیستند و کودهای گاوی و ....هستند و این مرغی نبودن کودهای پلت برای تولید کننده دارای ارزش اقتصادی است چون در واقع کود مرغ گرانترین کود دامی موجود در بازار مصرف است. در بسیاری از موارد به دلیل کاهش هزینه ها کارخانجات تولید کننده علاوه بر کود مرغ از مواد دیگری مانند کودهای گاوی، گوگرد صنعتی، بنتونیت ها بصورت مخلوط با کودهای مرغی استفاده می کنند و حتی در بسیاری از موارد داخل اینچنین کودهای انواعی از اشغال و کاغذ و شیشه و ....وجود دارد. باید دقت کرد و پول خود را صرف کودی کرد که جوابدهی داشته باشد.

6-آیا استفاده هر ساله از کودهای پلت می تواند مفید باشد؟ بتجربه ثابت شده در سالهای نیاور استفاده از کودهای پلت مرغی می تواند تاثیر بسیار خوبی در جهت ترکه زدن و تولید گره های زایشی داشته باشد بنابراین اگر چه می توان در سال آور هم از کودهای پلت شده مرغی استفاده کرد اما استفاده در سالهای نیاور بسیار مفیدتر ارزیابی می شود. باید توجه داشت که مصرف ایندسته از کودها بصورت هر ساله نباشد. در مورد بسیاری از کودهای پلت شده یک ماده اصلی حجم دهنده بنتونیت است که این بنتونیت در طول زمان و استفاده مداوم در سالهای پی در پی می تواند تا حدی موجب افت کیفیت خاک و سفت شدن آن شود. بنابراین بهتر است ایندسته از کودها را بصورت یک سال در میان و در سالهای نیاور استفاده کرد. در سالهای آور بهتر است از کودهای دامی بهمراه کودهای شیمیایی در زمان مناسب و با نظر کارشناس تغذیه درختان برنامه ریزی شود!

7-آیا کودهای پلت بتنهایی می تواند کارساز باشد! همانطور که اشاره شد کودهای پلت شده مرغی در بهترین برند موجود در بازار آنالیز عناصر ماکرو یعنی نیتروژن، فسفر و پتاسیم در حد 4، 4 و 4 درصد است. بنابراین صرف استفاده تنها از کودهای پلت شده مرغی بخصوص در مورد درختان تنومند دارای شاخه های فراوان بتنهایی کارساز نیست و نمی شود صرفا با ایندسته از کودها نیازهای غذایی درختان قوی پسته را رفع کرد. بنابراین بهتر آن است که بهمراه ایندسته از کودها بر اساس نظر کارشناس کودهای شیمیایی مناسب نیز تجویز شود. بهر روی علاوه بر دادن کودهای پلت مرغی در اوایل فصل بهار و اواخر فصل زمستان در طول فصل بهار هم باید از کودهای شیمیایی با کیفیت در مورد تغذیه درختان پسته قدام کرد و روش محلولپاشی را نیز بعنوان مکمل مورد استفاده قرار داد.

8-استارت مناسب درخت در فصل بهار و ارتباط ان با کودهای غنی شده مرغی: در واقع کودهای پلت شده مرغی بعنوان یک استارتر رشد در درختان پسته محسوب می شوند و اگر درختی خوب استارت بخورد از نظر عملکرد نیز در طول رشد هم عملکرد خوبی خواهد داشت. بخوبی ثابت شده بخصوص در مورد سال نیاور ترکه های اصلی حاوی پتک ها یا گره های زایشی در حقیقت از شروع فصل رشد در بهار شروع به رشد می کنند و اگر درخت استارت خوبی نخورد بلاشک ترکه خوبی هم نخواهد زد! برای استارت خوردن و روشن شدن مناسب درختان پسته در اوایل بهار اگر کودهای پلت شده مرغی یا کودهای با کیفیت دیگر از جمله ورمی کمپوست ها در اطراف ریشه ها باشند درختان حرکت بسیار مناسب و قابل قبولی خواهند داشت!

10-آیا بسته بندی شکیل می تواند معیار اصلی باشد؟ هیچ گاه بسته بندی شکیل و زیبا نمی تواند معیار مناسبی برای انتخاب یک کود پلت باشد. چه بسیارند کارخانجاتی که کیسه های بسیار شکیلی دارند و از نظر کیفی در حد  پایین و هستند کودهایی با کیفیت که بنا بر دلایلی دارای بسته بندی جالب نیستند. اما در مورد کارخانجات معتبر معمولا بسته بندی ها هم شکیل و مشتری پسند هستند. بنابراین باید در این زمینه نیز دقت لازم مبذول شود.

11-توجه به سابقه فروشندگان و توزیع کنندگان: بسیاری از فروشندگان کودهای پلت در واقع افرادی شیاد و کلاهبردارند و هدف اصلی آنها پر کردن جیب خود است نه بهبود درختان. بسیاری از دلال ها اصلا تخصصی در زمینه کود ندارند و حتی عناصر ماکرو و میکرو را نمی شناسند اما با دقت فراوان کودی را انتخاب می کنند که سود بیشتری داشته باشد نه کیفیت خوب. باید دقیقا سابقه فروشندگان را از سایر مشتری ها مشخص شود و اگر فرد فروشنده فروی کلاهبردار و سودجو است بهتر است خریدی توسط کشاورزان انجام نشود. افراد با وجدان و دلسوز برای کشاورزان بسیار کمند و اکثریت در فکر پر کردن جیب های خود هستند بهر طریقی! فردی را می شناسم که آهک را بجای سولوپتاس در کیسه می کرده و به خورد کشاورزان نادان و از خود راضی می داده آنهم بصورت فروش یکساله. جنس خوب در بازار کلا نقدی است و اگر فروشنده ای کود را بصورت 1 ساله و 6 ماهه به مشتریان عرضه کند به احتمال زیاد یک کلاهبردار است. افراد زیادی را می شناسم که خاک را بجای کود می فروشند و بسیاری از این دست کلاهبرداری ها که ا...اعلم. بهر روی کشاورزان بهتر است برای پولی که صرف خریدن کودهای پلت می کنند دقت داشته باشند و فریب نیرنگ و تبلیغات و چشم و هم چشمی ها را نخورند. در پایان باید توجه داشت که کودهای با کیفیت در بازار فروانند و با کمی دقت و جستجو و وقت گذاشتن می توان به نتیجه دلخواه رسید. متاسفانه به دلایل مختلف بنده نمی توانم نام هیچ کودی را در این وبلاگ بعنوان کود مورد تایید بنده قرار دهم که به خاطر این امر از خوانندگان پوزش می طلبم. امید است بتوانیم به وظیفه خود در جهت آگاهسازی کشاورزان عمل کرده باشیم. به امید فردایی بهتر برای صنعت پسته ایران!

  
نویسنده : محمد جمالیزاده تاج آبادی ; ساعت ۱٠:٤٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۱۱/۱۳
تگ ها :

دریافت کد وضعيت آب و هوا


  FEED