توضیحات فنی و جوابیه کارشناسان شرکت Bayer Crop Science در مورد مطلب درج شده در و

توضیحات فنی و جوابیه کارشناسان شرکت Bayer Crop Science در مورد مطلب درج شده در وبلاگ

((علت عدم موفقیت سم انویدور در پسته کاریهای استان کرمان))

نوشته: مهندس محمد جمالیزاده- کارشناس ارشد بیماری شناسی گیاهی

هشدار" هرگونه استفاده از این مطالب باید با اجازه نویسنده یا ذکر منبع باشد"

با توجه به درج مطالبی راجع به سم انویدور در این وبلاگ-http://www.mjamalizadeh.persianblog.ir/- تحت عنوان -علت عدم موفقیت سم انویدور در پسته کاریهای استان کرمان- کارشناسان محترم شرکت بایر کراپ ساینس (Bayer Crop Science) در جوابیه ای نسبت به این مطلب نکات مفید و قانع کننده ای به بنده تذکر دادند که به صورت مختصر در اینجا بیان می شود.

1- در سالهای گذشته توزیع و فروش سم انویدور بر عهده شرکت هزاره بوده  و از امسال توزیع و فروش انویدور مستقیما توسط شرکت بایر کراپ ساینس ایران انجام می شود. و بنابر گفته کارشناسان این شرکت هدف صرفا فروش بیشتر این محصول نیست و بر خلاف سالهای گذشته دید کاسب کارانه نسبت به انویدور وجود ندارد.

2- قیمت سم انویدور نسبت به سالهای قبل کاهش قابل توجهی به دلیل حذف واسطه ها پیدا کرده است. امسال بسته بندی سم وارد شده به صورت 300 سی سی است برخلاف سالهای گذشته که قوطی های 250 سی سی در بازار وجود داشت. قیمت 300 سی سی سم حدود 40 هزار تومان تعیین شده است.

3- برخلاف تبلیغات انجام شده، یکبار مصرف انویدور حتی در بهترین زمان یعنی زمانی که 30 درصد تخم های پسیل پسته از سفید به نارنجی تغییر رنگ داده باشند تضمین کننده عدم بروز آفت و طغیان آن در ماههای آینده نیست. بلکه در صورت بروز طغیان آفت در ماههای آینده باید از سموم دیگر مانند آمیتراز برای کنترل آفت استفاده کرد. و نتیجه می گیریم که نباید نسبت به سم انویدور توقع بیش از اندازه داشته باشیم و انتظارات را بیش از حد بالا برد.

5- بنابر گفته های بالا نتیجه می گیریم که مهم ترین تاثیر انویدور کاهش دفعات سم پاشی است. به بیان ساده تر انویدور این توانایی را دارد که تعداد سم پاشی ها توسط سایر سموم مانند آمیتراز و کونفیدور و .. را کاهش داده و نهایتا هزینه ها را کاهش می دهد.

6- نظر کارشناسان شرکت  Bayer Crop Scienceاستفاده از سو انویدور 1 بار در سال و در زمان مناسب است و برخلاف سالهای گذشته اعتقادی به استفاده از انویدور در تمام ظول دوره طغیان آفت ندارند

7- بنابرنظر کارشناسان شرکت بایر ترکیب سم انویدور با سموم استامی پرید، آمیتراز و دورسبان اثر بسیار مناسب و قابل قبولی روی آفت پسیل پسته دارد و در نواحی پسته کاری فیض آباد و فردوس استان خراسان کاربرد وسیعی پیدا کرده است.

8- کارشناسان شرکت بایر در استان کرمان تقریبا همیشه در دسترس کشاورزان قرار دارند و کشاورزان کم سواد و کم اطلاع می توانند هرگونه ایراد و سوالی را از کارشناس شرکت بپرسند از جمله تعیین بهترین زمان برای سم پاشی با انویدور. کارشناسان شرکت بایر طرحی دارند برای ترویج استفاده از سم انویدور از جمله کلاسهای ترویجی که می تواند برای کشاورزان پسته کار مفید باشد.

9- در مورد طول کشیدن اثر کامل سم روی آفت و نداشتن اثر ضربه ای و سریع روی آفت در مورد سم انویدور ذکر این نکته ضروری است که انویدور به تدریج و آهسته آهسته عمل می کند به صورتی که در چند روز اول بعد از سم پاشی آفت زنده است اما تغذیه آن متوقف شده است و پس از چند روز باغ به صورت کامل از آفت پالوده خواهد شد. کشاورزان باید به این نکته عادت کنند که سموم حشره کش جدید مانند انویدور صرفا نباید تاثیر فوری روی آفت داشته باشند.

9- سم جدیدی از طرف شرکت Bayer Crop Science بنام بیسکایا (BYSCAYA) روی آفت پسیل پسته آزمایش شده و مورد تایید مرکز تحقیقات کشاورزی استان کزمان قرار گرفته است و بنا بر گفته کارشناسان شرکت بایر اثر بسیار مطلوبی روی آفت پسیل پسته دارد و می تواند جایگزین مناسبی برای آمیتراز و سایر سموم کنترل کننده آفت پسیل پسته باشد. فرمولاسیون بیسکایا به صورت OD یا روغن معلق در آب است که کشش سطحی و قدرت پخشندگی شگفت آوری روی برگهای گیاه پسته دارد و بشدت قدرت کنترل کنندگی آفت را افزایش می دهد.

/ 2 نظر / 94 بازدید
زهرا

سلام شهادت حضرت فاطمه (علیهاالسلام) تسلیت باد

میثم

سلام آقا امیدوارم موفق وموید باشید،مطالبتون عالین،امیدوارم این روند مطلباتون ادمه پیدا کنه،با بسیاری از دیدگاههای شما موافقم خصوصا کشاورزا وحتی بعضی ازکارشناسای کم سواد...من گیاه پزشکی خوندم وتو منطقه مروست فعالیت یکنم،تجربه کمی درمورد پسته دارم وسوالات بیشمار،وکسی نیست حتی یک سوالمو جواب بده من می تونم ایمیل یا شمارتونو داشته باشم..؟؟؟؟ ظرف یک هفته گذشته تقریبا 9نفراز کشاورزا رو از سمپاشی اندوسولفان بروی آفت خیالی سنک یا سن سبز بازداشتم به قول خودشون سم گل..خیلی برا خودم وحتی جهاد کشاورزی یا ترویج متاسف شدم