تقابل عناصر غذایی در خاک

تقابل عناصر غذایی در خاک

برگرفته از http://baghban65.persianblog.ir/

انتخاب و تنظیم مطالب: مهندس محمد جمالیزاده-کارشناس ارشد بیماری شناسی گیاهی

Email: jmlzdh_mhmmd@yahoo.com

هشدار: هر گونه استفاده از این مطالب باید با ذکر منبع یا اجازه رسمی نویسنده باشد

وقتی میزان عنصر فسفر (P) در خاک بالا باشد، میزان پتاسیم (K) ، کلسیم (Ca) ، مس (Cu)، آهن (Fe) و روی (Znقابل جذب در خاک کاهش می یابد ولی میزان منیزیم (Mg) قابل جذب در خاک برای گیاه افزایش می یابد.

 وقتی میزان عنصر پتاسیم (K) در خاک بالا باشد میزان  منیزیم (Mg)، بر (B)   قابل جذب در خاک برای گیاه کاهش می یابد ولی میزان  آهن (Fe) و منگنز (Mn) قابل جذب در خاک برای گیاه افزایش می یابد.

  وقتی میزان عنصر کلسیم (Ca) در خاک بالا باشد میزان پتاسیم (K)، منیزیم (Mg)، بر (B)، آهن (Fe)، روی (Zn) و منگنز (Mnقابل جذب در خاک برای گیاه کاهش می یابد.

 وقتی میزان عنصر منیزیم (Mg) در خاک بالا باشد میزان پتاسیم (Kقابل جذب در خاک برای گیاه کاهش می یابد.  

وقتی میزان عنصر گوگرد (S) در خاک بالا باشد میزان نیتروژن (N)، پتاسیم (K)، منیزیم (Mg) ، مس (Cu) و منگنز (Mn) قابل جذب در خاک برای گیاه افزایش می یابد.

وقتی میزان عنصر مس (Cu) در خاک بالا باشد میزان آهن (Fe) و منگنز (Mn) قابل جذب در خاک برای گیاه کاهش می یابد.

 وقتی میزان عنصر روی (Zn) در خاک بالا باشد میزان آهن (Fe) قابل جذب در خاک برای گیاه کاهش می یابد.

 وقتی میزان عنصر منگنز (Mn) در خاک بالا باشد میزان  آهن (Fe)   قابل جذب در خاک برای گیاه کاهش می یابد.

 وقتی میزان عنصر مولیبدن (Mb) در خاک بالا باشد میزان مس (Cu) قابل جذب در خاک برای گیاه کاهش می یابد. همچنین میزان نیتروژن (N) قابل جذب در خاک برای گیاه افزایش می یابد.

/ 2 نظر / 23 بازدید
علیرضا

با سلام و تشکر لطفا نظر خود را در مورد نسبت صحیح عناصر غذایی در کودهای ترکیبی و محلولها که این روزها در بازار بوفور یافت میشود مطلبی ارائه نمایید و بیان نمایید که در واقع چه نسبتی از عناصر در یک ترکیب تغذیه ای صحیح است که بتوان با اطمینان خریداری و مصرف شود. همچنین بنظر شما آیا با توجه به کمبود آب و شرایط جوی میتوان صرفا با تغذیه صحیح بر مسایل رشدی و بیماریهای قارچی فائق آمد یا خیر؟چون در باغاتی که حدود 14000 تا 15000 متر مکعب آب در هکتار در سال مصرف می کنند تقریبا این مسائل وجود ندارد ولی بمحض کاهش حدود 20 درصدی در مصرف آب بلافاصله عکس العمل منفی نشان می دهند. و در پایان اخیرا برخی کارشناسان جهاد کشاورزی زمان صحیح سمپاشی علیه پسیل را هنگام پرواز حشره بالغ ذکر می کنند .بنظر شما صحیح است!!! با تشکر فراوان

سجاد

سلام دوست عزیز با تشکر از مطلب که ارائه کردین. باید عرض کنم حتما زندگی نامه پروفسور مارشنر و اسماعیل چاکماک و دکتر ملکوتی رو مطالعه کنید. حتما متوجه خواهید شد که این افراد زندگی خود را در راه مطالعه و ارتقا سلامت جامعه (بدون منت و بدون چشمداشت) نموده اند. این مطالب رو از همه ی کتب و سایتها میتوان به دست اورد. ولی مطلبی را که در قسمت (هشدار ) فرموده اید منو متعجب کرد!!! با تشکر